Bir zamanlar Amerika’da istenmezken, yıllar sonra Oscar ile ödüllendirilip ayakta alkışlanan Chaplin; 16 Nisan 1889 yılında Londra’da, bundan seneler sonra diktatörlüğü ile trajikomik bir şekilde dalga geçeceği Adolf Hitler’den dört gün önce dünyaya gözlerini açmıştır.

Can verdiği Şarlo karakteriyle hepimizin kalbinde unutulmaz bir yere sahip olan Charles Chaplin’nin ilk uzun metrajlı filmi 1921’de çevirdiği “Yumurcak (The Kid)” tı. Bu filmde yoksul Şarlo terk edilmiş bir çocuğu himayesi altına alıp bakmaktadır. O ve Jack yıllar sonra camcılık yapıp yıkık dökük bir evde mutlu mesut yaşarken, bağlılıkları ıslahevinden gelen görevliler tarafından sınanacaktı.

Bu filmde Chaplin, çocuk ve yetişkin arasındaki temel farkları zıtlıklarla birleştirmiş ve beklenenin aksine tavırlar sergileyen kahramanları konuk etmiştir. Ayrıca Chaplin bu filminde Chaplin ne yapacağını bilmez halde sistemle mücadele etmeye çalışırken Yumurcak Jack hayata dört elle sarılan bir yetişkin gibi davranmaktadır.

Dünyada farklı versiyonlara etki eden bir konusu olan bu film Türk sinemasında Sezercik, Ömercik gibi çocuk yıldızların oynadığı pek çok filme de ilham vermiştir.

 

 

 

 

 

Yapım: 1921 | USA

Yönetmen: Charles Chaplin

Oyuncular: Carl Miller, Charles Chaplin, Edna Purviance

Not: Lütfen sevgili okurlar bu filmi izleyin. Aralarında biyolojik bir bağ olmasa da Charles ve küçük kahramanımız Jack arasında kurulan ilişki ve dostluk mizahla örülü bir dram olarak izleyene neşe ve umut vermektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

onyedi − 7 =